Můj příjem SV, KV, DV

(aneb od tranzistoráku Rossija k SDR přijímači):

  

Na dálkovém příjmu signálů v klasických AM pásmech (dlouhé, střední a krátké vlny) mě vždy fascinovalo, jak jsou tato pásma proměnlivá v závislosti na denní či roční době. Po západu slunce se ze šumu začnou vynořovat mnohdy velmi vzdálené a exotické stanice a vysílače. Je úžasné co všechno za zvláštní, cizokrajné a někdy i tajemné zvuky tisíce kilometrů vzdálených vysílačů je možno vylovit z éteru, který je kolem nás. Myslím si, že příjem stanic v klasických AM pásmech středních, dlouhých a krátkých vln má svoje veliké, neopakovatelné a nenahraditelné kouzlo, velikou dávku romantiky a exotiky velkých dálek. Dálek, které signály v těchto pásmech na cestě mezi anténou vysílače a anténou našeho přijímače musely urazit.

V současné době pro dálkový příjem DV, SV a KV stanic používám SDR přijímač k počítači Bonito RadioJet 1102S:
http://www.bonito.net/radiojet/infos/en_rj10_home.htm 

Dle mého názoru se jedná o velmi dobrý a kvalitní přijímač s rozsahem od VDV, přes DV, SV až na konec KV. Kromě klasické AM modulace umí přijímat i stanice vysílané digitální modulací DRM, zvládá různé radioamaterské provozy (CW, SSB atd.) software jde dále rozšiřovat o možnost dekodování SSTV, HF faxů atd. Velmi oceňuji možnost plynule nastavitelné šířky pásma, filtr jde různě tvarovat, posouvat, nastavovat. Software je propracovaný, kromě klasické verze však existuje i "odlehčená" open source verze. Ve spojení s notebookem je možno přijímač používat i jako přenosný, při provozu z baterie notebooku vydrží mnoho hodin provozu bez napájení ze sítě. Zvuk a přednes, který přijímač a software poskytuje je dle mého názoru vynikající a ve srovnání s klasickými přijímači vždy lepší. Ve spojení s notebookem je však nutné používat kvalitní sluchátka, nebo vnější reproduktory (vestavěné reproduktory v notebooku bývají nekvalitní a pro tento poslech se nehodí).

 Obrázky jsou použity se souhlasem společnosti Bonito.

Pro kvalitní příjem DV, SV a KV stanic z celého světa je samozřejmě naprosto důležitá kvalitní anténa umístěná v nezarušeném prostředí. Bohužel (bohudík:-)) neexistuje žádná univerzální rada na univerzální anténu, která by obsáhla celý rozsah 0 - 30 MHz a naskýtá se tak veliký prostor pro zkoušení a experimentování. Popisovat podrobně jednotlivé druhy antén, přizpůsobovací členy (baluny, ununy) atd.. je nad rámec tohoto článku a asi bych tak opakoval odborné publikace i návody na Internetu. Pro své lovení DV, SV a KV stanic používám různé rámové antény, velké smyčkové (laděné, neladěné, aktivní), magnetické, ferritové, drátové, dlouhodrátové antény, speciální antény (např. EWE, K9AY, Beverage, Nachtmannovy antény z ploché TV dvojlinky apod.), oblíbil jsem si i vertikální - od země izolované antény, T (lodní) drátové antény na podpěrách, velmi rád používám několik metrů dlouhé skládané dipoly na KV (drátové, nebo např. z ploché televizní dvojlinky 300 ohmů), v neposlední řadě pak mnohými opovrhovanou, avšak velmi dobrou aktivní anténu Mini-Whip atd... myslím, že námětů na experimenty a vylepšování je opravdu mnoho, každý druh AM antén je něčím specifický a stojí za vyzkoušení.


Jako přenosný přijímač dále občas používám i tzv. "worldreceiver" Eton (Grundig) G3, jedná se již o levnější přístroj. Přestože jsem na něj slyšel několik negativních ohlasů, tak musím říct, že jsem s ním vcelku spokojen, některé jeho série zřejmě byly horší, některé lepší. Já jsem díky němu zachytil spoustu stanic a získal hodně QSL lístků. Oproti "jednoduchým tranzistorákům" na něm velmi oceňuji rozsah - přes celé krátké vlny, digitální ladění a možnost příjmu SSB.
 "worldreceiver" Eton G3

V neposlední řadě se pak někdy i snažím "lovit" stanice na některá složitější či jednodušší  historická elektronková nebo tranzistorová rádia, krystalky, nebo jednoduché, podomácku sestavené přijímače.  Myslím si, že nádherný svit elektronek a rozzářených stupnich historických radiopřijímačů má své velké kouzlo a je to hezký relax:-). Stejnětak i zde je velmi důležitá kvalitní anténa a např. u krystalky - kde se snažíme zachytit co nejvzdálenější stanici bez zdrojů napájení a jen s energií zachycenou anténou, je potom výkonná anténa naprosto nepostradatelná.

Přenosné elektronkové rádio Tesla Rekreant - 1957

A jak to vlastně všechno začalo?

Je to už dávno, co jsem ve svých cca pěti letech v garáži objevil starý tranzistorák Rossija 303, ačkoliv mě všichni ujišťovali, že určitě nehraje, tak jsem do něj tajně vrazil devítivoltovou baterii a čekal co se stane:-), rádio se kupodivu rozehrálo... každý večer jsem na něm potom ladil rozhlasové pohádky Hajaja na středních vlnách a zároveň si i všímal, jak se s večerem pásmo zaplňuje, jak se při přelaďování ozývají různé hvizdy, houkání atd... zkusil jsem přepnout i na krátké vlny a slyšel směsici různých "hatlamatilek" a tajemných zvuků. V té době (cca rok 1993) dávali v TV film Miraklet i Valby (Zázrak ve Valby) - bylo to o malém klukovi - radioamatérovi, který ladil rádio, naladil nějaké tajemné vysílání a pak se s kamarády a svojí láskou dostal do středověku, tehdy jsem to viděl u dědy, seděl napnutý před jeho malým, černobílým Merkurem a hltal to:-) Také jsem si myslel, že takové tajemné vysílání někdy naladím:-)... Vždy, když jsme projížděli okolo, jsem vyhlížel a obdivoval jihlavský středovlnný vysílač (červená světýlka nahoře v kapacitním nástavci). Původní Rossija se nedochovala, jako dítě jsem ji nakonec rozebral a důkladně prozkoumal, stejně jako další a další SV a DV tranzistoráky... postupem času jsem se po nějaké době dostal ke starým elektronkovým rádiím (Tesla Populár, Symfonic, Empo 451M atd..) a stále zkoušel lovit vzdálené stanice... teprve před pár lety jsem začal i se psaním opravdových poslechových reportů stanicím a sbíráním QSL kartiček. Stále se věnuji výhradně pouze klasickým AM pásmům (DV, SV, KV) a rozličným provozům v nich (AM, DRM, CW, SSB, SSTV, úzkopásmové FM apod.).... Rozhlasové VKV-FM pásmo mě bohužel nikdy moc neoslovilo, uznávám však že i VKV-FM pásmo může mnohým lovcům vzdálených signálů přinášet potěšení i značně vzdálené stanice (příjem přes Es vrstvu, nebo tzv. tropo šíření). Tyto stránky tedy jsou zaměřeny výhradně na nízká AM pásma do 30 MHz. Kdybych to tenkrát jako pětiletý věděl, že se do toho tajemného areálu SV vysílače Jihlava - až přímo ke stožáru jednou podívám, navíc odtud dostanu i tu neonovou lampičku z vrcholu stožáru a bude mi umožněno odvézt si spousty kilogramů historické technické dokumentace k vysílači. Že jednou získám i několik původních velkých patních izolátorů z "Eiffelovek", které byly vidět z vlaku cestou do Prahy (starý vysílač Liblice - 1931 až 2004 - SV a DV vysílač, OMA50 atd..). Tenkrát jsem ani netušil, že za nějakých dvacet let budu mít rádio k počítači, to jak vypadá přijímaný signál i uvidím na monitoru a oproti Rossiji 303 s tím půjdou dělat různá "kouzla", že budu sbírat QSL kartičky a že z toho nejspíše bude koníček na celý život...

Všem příznivcům dálkového příjmu napříč celým kmitočtovým spektrem přeji co nejvíce úlovků a co nejvíce radosti z tohoto koníčka:-)
73!